Lockheed Martin Corporation

Releases

WZU SA zakończył pierwszy przegląd gotowości produkcyjnej Lockheed Martin
Ten kamień milowy tego programu jest ważnym krokiem w uzyskaniu przez WZU statusu zatwierdzonego dostawcy PAC-3® MSE

Warszawa, Polska, 08 września 2021 r. –  Polskie zaangażowanie w produkcję najbardziej zaawansowanego pocisku przeciwlotniczego na świecie – PAC-3 Missile Segment Enhancement (MSE) – to kolejny znaczący postęp w realizacji niedawno osiągniętego kamienia milowego programu offsetowego w ramach Wisły.

Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A. (WZU SA) z sukcesem zakończyły tego lata swój pierwszy Manufacturing Readiness Review (MRR), czyli pierwszy z dwóch dużych przeglądów w ich obiekcie w Grudziądzu. MRR pozwala Lockheed Martin ocenić gotowość produkcyjną WZU poprzez ocenę postępów wdrażania kluczowych wymagań, w tym procesów, systemów zarządzania biznesowego i zdolności produkcyjnych.

Pomyślne zakończenie MRR wynikało w dużej mierze z inwestycji WZU i terminowego zakończenia remontów zakładów produkcyjnych w celu spełnienia rygorystycznych wymagań produkcyjnych rządu USA. Obejmowało to odrestaurowany zabytkowy budynek oficjalnie otwarty w czerwcu tego roku.

To kluczowe osiągnięcie otwiera WZU drogę do rozpoczęcia produkcji prototypowych jednostek kontrolerów grzałek i kabli wyrzutni dla PAC-3 MSE firmy Lockheed Martin. Elementy te stanowią interfejs pomiędzy wyrzutnią a pociskiem i zapewniają odpowiednie środowisko pracy oraz wymianę sygnałów pomiędzy komponentami systemu PATRIOT, w szczególności w warunkach atmosferycznych panujących w Polsce. Gdy jednostki prototypowe zostaną ukończone, nastąpi drugi MRR, który po pomyślnym zakończeniu pozwoli na dodanie WZU do listy zatwierdzonych dostawców Lockheed Martin dla PAC-3 MSE.

„Kamienie milowe, takie jak pomyślne zakończenie przeglądu gotowości produkcyjnej WZU, pokazują ciągłe zaangażowanie i działania Lockheed Martin w naszych projektach offsetowych w Polsce” – powiedziała Brenda Davidson, wiceprezes ds. programów PAC-3. „Jestem bardzo zadowolona z tego osiągnięcia i nie mogę się doczekać kontynuacji naszej współpracy z WZU, ponieważ realizują działania, aby zostać zatwierdzonym dostawcą najbardziej zaawansowanego pocisku obrony powietrznej na świecie – PAC-3 MSE”.

WZU i Lockheed Martin rozpoczęły współpracę bezpośrednio w wyniku umowy o partnerstwie przemysłowym Wisła podpisanej między Skarbem Państwa RP a amerykańską spółką zbrojeniową w 2018 roku.

Pocisk PAC-3 MSE wykorzystuje unikalną zdolność „hit-to-kill”, która wykrywa, śledzi i przechwytuje zagrożenia, w tym taktyczne pociski balistyczne, pociski manewrujące i pociski korzystające z bezpośredniego kontaktu. Polska, jak i 11 innych krajów wybrało pocisk przechwytujący PAC-3 MSE.

Lockheed Martin od ponad 20 lat jest zaufanym partnerem polskiej obronności, przemysłu i gospodarki. W ciągu ostatnich 10 lat firma zainwestowała w Polsce 1,8 mld dolarów. Obecnie jej działalność w kraju zapewnia 6 700 wykwalifikowanych miejsc pracy w Polsce, z czego 1 700 w firmie lotniczej PZL Mielec, firmie należącej do Lockheed Martin i będącej jednym z głównych polskich eksporterów sprzętu obronnego.

O Lockheed Martin
Lockheed Martin Corporation z siedzibą w Bethesda w stanie Maryland to międzynarodowa firma działająca w obszarze bezpieczeństwa i lotnictwa, zatrudniająca około 114 000 osób na całym świecie. Firma zajmuje się badaniami, projektowaniem, rozwojem, produkcją, integracją i utrzymaniem zaawansowanych systemów technologicznych, produktów i usług.

Obserwuj @LMPolandNews i @LMEuropeNews na Twitterze, aby otrzymywać najnowsze wiadomości i informacje o działalności korporacji we wszystkich obszarach.

For further information: Mateusz Rolewski, +48 (0) 663 171 023, mateusz.rolewski@cook-comm.com John Neilson, +44 (0) 207 823 0663, john.neilson@lmco.com